Lexikon

A Népművészet Mesterei

A Népművészet Mestere díj egyik legnagyobb jelentősége éppen az, hogy a környezetében kiemelkedő tudással rendelkező mesterek népművészeti öröksége fennmaradjon, főként a következő generációk bevonása által. E kötet arra vállalkozik, hogy tárgyalkotók utóbbi 25 évben díjazott Népművészet Mestereit kiadvány formájában is bemutassa és az 5 műfajcsoport mestereit jegyzék formában hozzácsatolja.

Előzmény: 2008. szeptember 17-én a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Bizottsága elfogadta azt a javaslatot, hogy a Népművészet Mestere díj kitüntetettjeinek tevékenysége és tudása elsők között kerüljön fel a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékére. Mivel a díjazottaknak addig nem volt összesített jegyzékük, ezzel egyidőben megkezdődött a teljes névlista összeállítása és a mesterek életrajzát, munkásságát és fényképét is tartalmazó adatbázis kiépítése. A teljes névsort tartalmazó adatbázis elkészítése több éve tartó, hosszú folyamat. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatósága a feltáró szakmai munkába bevonta a társintézményeket, az egyes műfajok szakértőit, vagy a megyei népművészeti egyesületek tagjait felkérte kutatómunkára, feldolgozta az 1953 óta megjelent Kulturális és Magyar Közlönyök idevonatkozó tartalmát, felkereste az élő mestereket, és szívesen fogadta az adatbázist böngésző mesterek vagy leszármazottak, tanítványok kiegészítéseit, korrekcióit. Ezidáig (2021 augusztusáig) 598 mester kapta meg a Népművészet Mestere díjat. http://nepmuveszetmesterei.hu/

E lexikon nem csupán a weboldali jegyzék átemelése. Minden tekintetben friss, kiadása pillanatában naprakész tartalmat szerettünk volna. Ehhez újabb kutatói, szerkesztői feladatok megvalósítására volt szükség. Külön köszönetet szeretnénk mondani a kötetben szereplő Népművészet Mestereinek és leszármazottainak, vagy azoknak a szakembereknek, akik személyes megkeresésünk nyomán szívesen rendelkezésre álltak, dokumentumokkal, szövegekkel, információkkal támogatták az adatok kiegészítését, pontosítását, és egyben örömüket fejezték ki, hogy kézbe vehetik majd a bemutató kötetet.

A Kulturális Örökség Napjainak hétvégéjén, két napon át színpadi produkciók, kézműves bemutatók, felvonulás, zenei és táncos programok, gasztronómiai különlegességek várták a látogatókat. A rendezvény egyik záróakkordjaként – 2021 szeptember 18-án 18 órakor, vidám és sokszínű, táncos közönség előtt a Népművészek Mesterei lexikonunk is megmutathatta magát. A vendégeket Dr. Cseri Miklós a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója köszöntötte, míg a kötetet Dr. Csonka-Takács Eszter a múzeum Szellemi Kulturális Örökség Igazgatóság igazgatója mutatta be, illetve adta át a tiszteletpéldányokat. Bár a stábunk csak a végén kapcsolódott be az eseményekbe, talán néhány villanás erejéig a filmünk mégis betekintést nyújt a hangulatba és kedvet kapnak a Skanzen egyéb programját is meglátogatni, a lexikonunkat pedig megvásárolni.